يکشنبه ٢٩ مرداد ١٣٩٦
به سايت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي همدان خوش آمديد...........
منو اصلی

برنامه کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دانشگاهی

در سال 93 حدود 8 میلیون  نفر از جمعیت کشور در بیمارستان های دولتی بستری خواهند شد که با توجه به متوسط هزینه بستری 16000000 ریالی ،بیماران مجبور به پرداخت 640000 ریال به ازای هر پرونده می‌باشند. با اجرای این برنامه پرداختی بیماران 1600000ریال خواهد شد .

· در حال حاضر بیماران بستری در بیمارستانهای دولتی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین دریافت خدمات ازمایشگاهی و تصویر برداری به بیرون از ببیمارستان هدایت می‌شوند که با اجرای این برنامه کلیه خدمات مذکور و دارو و تجهیزات مورد نیاز بیماران در بیمارستان تامین خواهد شد و یا با مسئولیت و تامین هزینه توسط بیمارستان برای بیماران  در زنجیره دانشگاه  فراهم خواهد شد

·        ساماندهی بازار آشفته تجهیزات پزشکی کشور  از لحاظ  قیمت و کیفیت و نحوه تامین آنها از دستاوردهای  این برنامه خواهد بود

· این برنامه به میزان 5/5 در صد از پرداخت مستقیم از جیب مردم (OOP ) را کاهش خواهد داد

سوالات متداول

سوال  پاسخ

آيا بيمه هاي ارتش شامل كاهش 10 درصد فرانشيز مي گردد؟

فقط هزینه های مازاد بر تعهد بیمه پایه و مکمل نیروی مسلح، مشمول برنامه است.

در مورد پزشکان متخصص هیات علمی تمام وقت جغرافیایی(2کا)

آیا پرداخت 10% فرانشیز کا دوم در این برنامه در محل ما بین التفاوت لحاظ گردد یا از ردیف جداگانه قابل پرداخت است؟

پیش از این نیز دریافت فرانشیز از بیماران برای کای دوم ممنوع بوده است. بعد از شروع برنامه  نيز  از محل اعتبارات اين برنامه و ساير منابع  قابل تأمین نیست. تأکید میشود، گرفتن وجه فرانشیز برای کای دوم از بیمار کماکان ممنوع است.

هزينه آمبولانس در دستورالعمل(نسخه اجرايي)رايگان ودر جلسه مذكور همانند ديگر تعرفه ها دريافتي 10درصد اعلام شده است راهكار نهايي چيست؟

90 درصد هزينه امبولانس (برای بیماران در نظام ارجاع 95 درصد)با رعايت شرايط مندرج در دستورالعمل مورد تعهد  برنامه است و پرداخت 10 در صد هزينه ها (  5 % براي بيماران در نظام ارجاع ) به عهده بیمار است.

با توجه به قرارداد با امبولانس خصوصي در اين معاونت و افزايش هزينه هاي سوخت و پرسنلي و عدم ارسال تعرفه هاي جديد نظر آن معاونت در خصوص تعرفه هاي آمبولانس جهت ارسال  در ليست هزينه ها  چقدر مي باشد؟

تعرفه هاي مصوب  دولتي توسط مراجع ذيربط  ،ملاك عمل در كليه بندهاي برنامه بجز مواردي كه  صراحتا اسثنا شده ،  ميباشد

10درصد كه مريض براي كای ترجيحي پزشكان مي پردازد با توجه به اين طرح به چه صورت محاسبه ميشود

پیش از این نیز دریافت فرانشیز از بیماران برای کای دوم ممنوع بوده است. بعد از شروع برنامه  نيز  از محل اعتبارات اين برنامه و ساير منابع  قابل تأمین نیست. تأکید میشود، گرفتن وجه فرانشیز برای کای دوم از بیمار کماکان ممنوع است.

هزينه امبولانس و مابه التفاوت  هزينه داروهاي بيماران با توجه به اين طرح به چه صورت محاسبه ميشود.

ملاك محاسبه و پرداخت هزينه هاي مورد سئوال بطور كامل در دستورالعمل مربوطه  در ماده 6 ذكر شده است .

آيا هزينه همراه بر اساس تعرفه ها براي تمامي سنين رايگان است؟ 

 خير فقط بر اي گروه سني 12 سال و زير 12 سال  مشمول برنامه ميباشد. يعني  10 درصد هزينه همراه بيماران زير 12 از بيمار دريافت ميشود و رايگان هم  نميباشد.

نیروهای مسلح و مستمدی بگیران که تحت پوشش سازمانهای بیمه گر مربوط به خودشون هستند در حال حاضر سازمان بیمه گر مربوطه 100 درصد مخارجشون رو تامین میکنه

سوالم اینه که طبق طرح جدید در یافتی از بیمار افزایش پیدا میکنه و این به ضرر بیماره!!!!

پرداخت  هزينه خدماتي كه قبلا توسط ساير نهادها تامين ميشده است  از محل اين منابع ممنوع است .

اين سازمانهات و نهادها بايستي به  تعهدات خود  مانند گذشته عمل نمايند  و فقط خدماتي كه تحت پوشش قبلي انها نيست ،مشمول اين برنامه ميباشد قابل تامين از منابع اين برنامه ميباشد

صورت حساب بيمارن كه براي انها سزارين اورژانسي و الكتيو انجام شده به چه صورت محاسبه ميشود؟

چنانچه سزارین مطابق دستورالعمل مراقبتهاي مديريت شده، انجام و مورد قبول کارشناس مقیم بیمه پایه باشد، در تعهد برنامه است.

​​​​​

هزينه هاي بيماران از 14 تا 75 به چه صورت محاسبه ميشود

هزينه همراه  فقط براي بيماران زير 12 سال مشمول حمايت  اين برنامه ميباشد . يعني اين بيماران فقط 10 در صد هزينه همراه را پرداخت مينمايند و ساير بيماران بايستي كل هزينه همرا را پرداخت نمايند .

در بيمارستان كودكان  بيمار نياز به شيرخشك و پوشك دارد ايا مي توان اين اقلام مصرفي را در طرح تحول محاسبه كرد؟ترمومتر  دوم به بعد را ميتوان جزء طرح تحول قرار داد؟ 

خیر. اين اقلام جزو خدمات درماني نبوده از محل منابع  این برنامه قابل خرید تأمین نمی شوند.

آیا مشاوره های پزشکی قانونی برای بیماران سوختگی جهت تشخیص خودکشی و ... شامل طرح می شود ؟

خير مشمول برنامه نميباشد.

در خصوص بیمارانی که از قبل در بیمارستانها بستری بوده و تاریخ ترخیصشان از 15 اردیبهشت به بعد می باشد آیا باید طبق روال قبل مرخص شوند یا در طرح تحول سلامت قرار میگیرند؟

این بیماران نیز  مشمول خدمات برنامه  هستند.

بيماراني كه با نامه پزشك متخصص به پذيرش مراجعه كرده وتشكيل پرونده مي دهند ولي عمل جراحي آنان با بي حسي و به صورت سرپايي است چگونه حساب مي شوند آيا شامل   تخفيف يارانه مي شوند مثال :عمل  سيستوسكوپي يا سنگ شكن با ليزر

خدمات سرپايي غير اورژانسي مشمول اين برنامه نميشوند.

آيا اعتياد هم شامل اين طرح مي شود؟

خير

بيماران كه صرفا جهت ترك اعتياد بستري مي شوند وسازمانهاي بيمه گر از پرداخت هزينه  سرباز ميزند آيا دراين برنامه قرار ميگيرد؟

خير

همراه بالاي 12 سال شامل اين طرح مي شود ؟

خير

هزينه آمبولانس براي بيماران اورژانسي كددار شامل مي شود؟

بلي مطابق با دستورالعمل شامل ميشود.

لوازم شخصي بيمار(كيف ،ليوان، لباس و ...)شامل اين طرح مي شود؟

بلي مطابق با اطلاعيه شماره 5 ستاد تحول  پرداخت خواهد گرديد.

كار درماني شامل اين طرح ميشود؟

در صورتي كه جز خدمات سرپايي باشد مشمول  اين برنامه نميشود.

 

 


 

بازگشت به صفحه اصلی