صفحه اصلی > مديريت درمان > تحول نظام سلامت  > پاسخ به سوالات متداول 3 

با توجه به اینکه لنزهای pmma و آرتیزان در اعمال جراحی کاتاراکت مورد نیاز می باشد وجزء برند معرفی شده نیست به چه طریق تهیه شود وبا بیمار بر چه اساس محاسبه شود

  اين گونه لوازم فقط  با قيمت و برند معرفي شده ستاد (سازمان غذا و دارو) مشمول برنامه بوده و حق دريافت بالاتر از اين قيمت از بيمار نيز وجود ندارد

با سلام واحترام

1- آیا جراحی تعویض مفصل زانو جزو برنامه است ؟

2- آیا پروسیجرهایی مثل گچ گیری که بصورت سرپایی انجام میشود جزو برنامه است ؟

3- در دانشگاهی که مثلا CT angio  ندارد و مراکز خصوصی هم قبول نمیکنند با تعرفه دولتی مریض پذیرش کنند تکلیف چیست؟

                                                        دکتر تقی زادیه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز

1- جراحي تعويض مفصل زانو جزء پروسيجر هاي گران قيمت بوده كه براي اطلاع از نحوه پرداخت هزينه آن به اطلاعيه شماره 9 مراجعه نماييد

2- خير خدمات سرپايي مشمول برنامه نميباشد

3- قرارداد با بخش خصوصي فقط با تعرفه دولتي قابل قبول است و درصورت عدم پذيرش بخش خصوصي بيمار در زنجيره ارجاع و بخش دولتي ارجاع ميشود

1- شنوایی سنجی نوزاد که بعد از زایمان طبیعی در بیمارستان انجام میشود و بیمه قبول ندارد، تکلیف چیست

 در صورتي كه داراي  تعرفه و مصوبه هيات امناء ميباشد مشمول برنامه كاهش فرانشيز خواهد بود

آیا اقلامی مثل واکر, عصا ویا سایر وسایلی که جزءی از درمان نمی باشد مشمول این برنامه هست؟ 

 خير مشمول برنامه نميشود

سلام .بیماران ضرب و جرح که تحت پوشش بیمه و برنامه نمی باشند و مشخص است فاقد تمکن مالی برای پرداخت هزینه مثلا پلاتین و هزینه های بستری در بخش های icu هستند 1- آیا بیمارستان موظف به تامین پلاتین برای این بیماران میباشد؟ 2- بیمارستان چگونه می تواند به هزینه های انجام شده خود دست یابد؟ (ردیف اعتباری بیماران نیازمند قبلی فقط افراد دارای بیمه را شامل می شد)

 بيمارستان موظف به تهيه تجهيرات مورد نياز بيمار ميباشد ولي هزينه آن طبق روال قبل خواهد بود . بيمارستان اجازه ارجاع هيچ بيماري به خارج از  بيمارستان براي دريافت خدمات ،دارو و تجهيزات را نخواهد داشت   مگر در نظام ارجاع تدوين شده دانشگاه

1: بيماران حوادث كار را بيمه ها تقبل نمي كنند آيا مشمول دستور العمل جديد ميشوند يا نه

2:عمل تي ال را بيمه هاي پايه تقبل نمي كنند الان مشمول طرح مي شود يا خير

3:در رابطه به بيماران داراي دفترچه روستايي اگر از طريق سيستم ارجاع به بيمارستان نيايند يعني مستقيم به بيمارستان مراجعه كنند ايا مشمول 5 درصد فرانشيز مي شوند يا 10 درصد در ضمن كارشناسان بيمه مستقر در بيمارستان 5 درصد را تاييد ميكنند

4:در اطلاعيه شماره 5 بند 12 دو ستون ماده 6 دستورالعمل 1/2/2و 1/2/1 ادقام شده اين دو ستون غير قابل ادغام هستش

1- هزينه بيماران حوادث كار تحت پوشش برنامه نميباشد.

2- هزينه تي ال مشمول برنامه نميباشد.

 3- بيماران داراي دفترچه روستايي فقط با داشتن فرم ارجاع و از طريق ارجاع مشمول 5 درصد تخفيف ميشوند و در غير اينصورت مانند بقيه بيماران 10 فر انشيز را پرداخت خواهند كرد تاييد 5 درصد با اين شرايط نيز به عهده كارشناس مقيم بيمه ميباشد.

4- اين دو ستون شامل دارو ،تجهيزات و خدمات خارج از تعهد برنامه و بيمه پايه و تكميلي ميباشد كه قابل ادغام ميباشد.

در خصوص كيف بهداشتي اطلاعيه شماره 7 لوازم مربوط به مادر نوزاد وخارج از اقلام  مثل رو بالشتي وغيره شامل 10 درصد مي شود يا كل پول از بيمار گرفته شود مثل ست گام اتاق عمل شان سبز بسته 5 تايي زير انداز 1 لايه و 2 لايه لباس اتاق عمل  كلامپ بند ناف پوآر  بي بي چك  دروشيت نوار بهداشتي  در ضمن مشمول بيماران گلوبال ميشود يا خير

ست اتاق عمل با كيف بهداشتي متفاوت بوده و هزينه ست اتاق عمل در هتلينگ ديده شده و نه مشمول برنامه بوده و  از بيمار  نيز اخذ نخواهد شد . ولي كيف بهداشتي با توجه به اطلاعيه شماره 7 فقط مشمول اقلام ذكر شده بوده و اقلام خارج  از آن نياز نبوده و از بيمار نيز اخذ نخواهد شدمشمول برنامه نخواهد بود   

در بند 3 ماده 11 نحو ه تنظیم  صورتحساب و رسیدگی به اسناد کارشناس بیمه را مکلف نموده است در بیمارستان که صورت حساب مالی را به هنگام ترخیص مورد تایید قرار دهند سوال من اینست که آیا بیمارانی که در بیمارستان های تک نخصصی در شیفت عصر و شب که مامور بیمه حضور ندارد نمیتوانند ترخیص شوند و بایستی حتما شب را در بیمارستان اقامت داشته باشند تا شیفت صبح به تایید مامور بیمه صورتحساب برسد و بیمار مرخص شود ؟

اين موضوع در تفاهم نامه با بيمه سلامت بررسي شده است كه ابلاغ خواهد شد

1- با عنایت به تحویل کیف بیمار در ابتدای پذیرش  و محاسبه قیمت آن بر مبنای دستورالعمل در موارد بستری طولانی بیمار و نیاز مجدد بیمار به لباس ،ملحفه، روبالشی و... ،   پرداخت هزینه لباس یا ....  اضافی تحویل شده ،  چگونه است آیا به عهده بیمار است  یا باید در قسمت یارانه سلامت لحاظ شود ؟
2- بیماری به دنبال نزاع و در گیری با شکستگی ساعد مراجعه کرده است . آیا ارائه خدمت به چنین بیماری علی رغم عدم برخورداری از شرایط طرح ، باید با رعایت اصول طرح باشد . یعنی بیمارستان باید در ابتدا  لوازم ارتوپدی مورد نیاز بیمار و حتی خدمتی که در بیمارستان امکان آن وجود ندارد (مثل سونوی داپلر ) را فراهم کند ؟ قبل از اجرای طرح  معمولا" اینگونه بیماران  قبل از عمل جراحی خود بیماران ملزم به تهیه هزینه پلاتین  و دیگر خدمات بودند .حال اگر قرار باشد بیمارستان در ابتدا امکانات را فراهم نماید و وجه علی الحساب معادل هزینه تقریبی را دریافت ننماید .در پایان کار با مشکلات عدیده تسویه حساب اینگونه بیماران و افزایش بدهی مراکز درمانی مواجه خواهد شد.
3- در مورد داروهای خارجی که مشابه ایرانی نیز نداشته و از نظر پزشک معالج اورژانسی بوده و باید تهیه شود . در مورد تفاوت قیمت اینگونه داروها  به چه صورت اعمال شود .آیا در قسمت یارانه سلامت می توان لحاظ کرد  و گنه چه باید کرد ؟
4- در مورد برخی بیماران خاص بستری در بیمارستان مثل بیماران دیالیزی ،در خصوص تهیه داروهای تخصصی مورد نیاز این بیماران(اپرکس و ...) که با نسخه سرپایی نیز برای بیماران رایگان می باشد و با عنایت به کنترل از طرف سازمانهای بیمه گر ،ایا تهیه این داروها در بیمارستان (جهت بیمار بستری) به عهده بیمارستان است یا بیمار باید داروی  سهمیه خود را (با نسخه سرپایی) تهیه نماید .
5-

1- هزينه كيف بهداشتي فقط يكبار تحت پوشش برنامه ميباشد

2-  بله بيمارستان موظف به تهيه همه اقلام مورد نياز براي همه بيماران ميباشد چه مشمول برنامه بشود يا نشود  و بيمارستان نميتواند بيمار را به حكم اينكه خدمت مورد نياز آن مشمول برنامه نيست به خارج از بيمارستان ارجاع دهد ولي هزينه آنها مطابق روال قبلي براي بيماران محاسبه و دريافت ميگردد.

3 - دارو هاي خارجي مشمول برنامه نميباشد و پزشك نميتواند خارج از دستور اعمل اقدام نمايد

 4- داروي سرپايي تحت پوشش برنامه نميباشد و بيمار ميتواند سهم داروي سرپايي را ازهر دارو خانه اي تهيه نمايد  

1- آیا طرح  نظام سلامت جهت بیماران تحت نظر زیر 6 ساعت بخش اورژانس  نیز قابل اجرا می باشد .اگر قابل اجرا می باشد  آیا میتوان جهت بیمار هزینه یک روز تخت را محاسبه و در یارانه  سلامت لحاظ کرد ( البته از نظر بیمه سلامت  هزینه تخت زیر 6 ساعت  و  بالای 6 ساعت در صورت نداشتن ویزیت متخصص ، قابل محاسبه نمی باشد ) علاوه بر آن سازمان بیمه سلامت در خصوص بیماری که در بخش اورژانس  بالای 6 ساعت و کمتر از 24 ساعت بستری باشد فقط 70 درصد هزینه ها را تقبل می نماید . با عنایت به دستور  پرداخت تنها 10 در صد هزینه توسط بیمار ،آیا 20 درصد باقیمانده هزینه  در قسمت سهم سلامت لحاظ گردد. 

 بيماران اورژانسي در صورتي مشمول برنامه ميشوند كه تحت نظر بوده  و پرونده براي انها تشكيل شده باشد . بيماران زير 6 ساعت نيازي به استفاده از تخت ندارند كه هزينه تخت براي آنها محاسبه گردد. فقط هزينه خدمات دريافت شده با شرايط ذكر شده مشمول برنامه بوده كه 70 درصد بيمه پرداخت خواهد كرد،10 درصد بيمار و 20 درصد برنامه هدفمندي.

 در ضمن بيمه،  بستري بالاي 6 ساعت  را 90 درصد پرداخت ميكند. لطفا دستورالعمل رسيدگي به اسناد سازمانهاي بيمه را مطالعه نماييد .

با عنایت به این که در زمان پذیرش و بستری بیماران کیف بیمار تحویل میگردد در صورت بستری طولانی بیمار و نیاز مجدد ایشان  به لباس ، ملحفه ، روبالشی و ... محاسبه و پرداخت  لباس یکبار مصرف  اضافی تحویلی یا .... به چه صورت می باشد .  سهم پرداخت بیمار چقدر می باشد و مابقی هزینه چگونه لحاظ گردد .

 كيف بيمار فقط براي يك بار تحت پوشش برنامه ميباشد.

1- باتوجه به ماده 12 دستورالعمل  درصورتیکه بیماران بافرم ارجاع مراجعه نمایند فرانشیز 5 درصد پرداخت می نمایند, درصورتی که سازمان بیمه سلامت استان اعلام نموده تمام روستائیان وعشایر وشهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت بایستی 5 درصد فرانشیز دریافت شود, لطفا ارشاد فرمایید.

  2 - گاها در مورد ارجاعات بین بیمارستانی مشاهده می گردد که از بیمارستانهای که دارای خدمات مثل آنژیوگرافی و..... نیستند به مراکز سنترال هدایت می گردندولی بدلیل عدم آشنایی پرسنل بیمارستان مبدا ممکن است خدمات صحیح ثبت نگرددوبدلیل داشتن استوک وسایل مصرفی دربیمارستان مقصد وعدم وجود داروهای تخصصی دربیمارستان مبدا , گردش دارویی دچار مشکل گردد.دراین خصوص پیشنهادمی گردد:

بیمارستان مقصد فرم ارجاع بین بیمارستانی را بعنوان برگ معرفی نامه بیمه به سازمانهای بیمه گر ارسال ومبلغ خدمت وسهم یارانه به بیمارستان مقصد پرداخت گردد. ولی خدمات سرپایی مانند مشاوره , آزمایش , سی تی اسکن وبطور کلی خدمات که نیاز به مراقبت وداروهای مصرفی دربیمارستان مقصد ندارد , دربیمارستان مبدا ثبت وبه سازمانهای بیمه گر ارسال گردد.

3- لطفا مشخص فرمایید 20 درصد بیماران اورژانس که قبلا بصورت بستری موقت بود , درسهم یارانه محاسبه گردد ویا بیمه ؟( قبلا 70 درصد بیمه و30 درصد بیمار طبق دستورالعمل 10 درصد بیمار و از90 درصد باقیمانده چند درصد  سهم بیمه و چند درصد سهم یارانه ؟)

4

1- با سازمان بيمه سلامت هماهنگ شد و مشكل برطرف گرديد. فقط بيماران با فرم ارجاع مشمول 5 درصد تخفيف ميشوند.

2 - اين مسئله در ستاد مطرح گرديد و نظر ستاد بر اين بود كه خدمات دريافت شده حتما در صورتحساب بيمار دربيمارستان مبداء ثبت شود

 3- بله 20 درصد مشمول برنامه ميباشد

باسلام ، درآیین نامه های ابلاغی درخصوص  چگونگی  درج ارائه پک اتاق عمل(لباس ومواردمشابه)به این نکته اشاره شده که هزینه آنها بعهده بیمارستان است این درحالیست که هزینه خدمات فوق درخصوص آنژیوگرافیها وجراحی قلب بسیار بالاست(دربرخی مواردبیش از750000 ریال دریک پک کامل ) که هزینه تامین آن برای بیمارستانها بالاست آیا این امکان است که درخصوص جراحیهای قلب وآنژیو موضوع اصلاح گرددیاخیر؟؟

خير هزينه پك اتاق عمل در همه موارد به عهده بيمارستان است و مشمول برنامه نميباشد

هزينه بيماراني كه بيمه تكميلي دارند ولي  بيمارستان كه درآن تحت درمان  هستند با بيمه تكميلي  قرار داد ندارد چگونه محاسبه مي شود آيا از محل بودجه اين برنامه قابل پرداخت است؟

 خير مشمول برنامه نيست و مانند روند قبل كه به صورت خسارت متفرقه بيمار از بيمه تكميلي دريافت ميكرده است ميباشد

لطفا درخصوص بند "2.2.1" خدمات خارج از پوشش بیمه مبنی برحوادث حین انجام کار که مورد تایید سازمانهای بیمه گر نمی باشد , اظهارنظر فرمایید ایا مشمول سهم یارانه می باشد یا خیر ؟

خير مشمول برنامه نميباشد و مانند روند قبل بيمار از بيمه حوادث و يا كارفرما دريافت ميكند. اين موضع در ايين نامه شماره 11 اابلاغ خواهد گرديد.

با توجه به اينكه يكي از ابزارهاي نظارتي  استفاده از چك ليست ها مربوط به زايمان طبيعي و كاهش فرانشيز مي باشد آيا اين چك ليستها فرستاده شده است؟

کمیته نظارت دانشگاه مسول تهیه چک لیست و نظارت بیمارستانها میباشد

در خصوص برخی خدمات مخصوصا مربوط به بیماران روانپزشکی که کدینگ وجد ندارد ارائه طریق فرمایید که HIS مراکز با مشکل مواجهند.

براي اطلاع از كدينگ خدمات به سايت http://coding.behdasht.gov.ir  مراجعه نماييد و در صورت عدم وجود كد مربوطه با واحد it  تماس بگيريد

لطفا در خصوص اطلاعیه شماره 9 که تجهیزات گرانقیمت را تحت پوشش برنامه قرارداده ولی تعداد بیماران سال 92 را به همراه سقف اعتباری آیتم محدودکننده قرار داده است، خواهشمند است در نظر بگیرید که در سال 93 قطعا تعداد این بیماران به ویژه بیماران نیازمند مالی افزایش می یابد. چه راه کاری اندیشیده شده است؟

 به دليل اينكه تقاضاي القايي براي اين خدمات افزايش خواهد يافت و منابع نيز محدود ميباشد لطفا از اطلاعيه شماره 9 پيروي شود .

جهت درمان بیماران اینترونشنال مفزی ازجمله بستن آنوریسم هایپیچیده مغز که بیمه فقط اندکی ازهزینه های سنگین آن را می پردازد ودر صورت ادامه بخش عمده ای از هدفمندی یارانه ها را طلب می کند چه راهکاری پیشنهاد می فرمایید ؟ 

به اطلاعیه شماره 9 مراجعه شود

با عنایت به بند 4 اطلاعیه شماره 5 (راهکارهای اجرایی برنامه کاهش فرانشیز بیماران بستری) در خصوص هزینه انتقال بیماران با آمبولانس، مواردی که تحت پوشش برنامه می باشد؛ آیا سهم 10% فرانشیز از بیمار اخذ خواهد شد یا اینکه کل مبلغ از محل برنامه پوشش داده می شود؟

 10 درصد از هزينه آمبولانس از بيمار دريافت ميگردد.

نحوه پوشش هزینه های بیماران ناشی از حادثه (مصدومین غیر ترافیکی) و عمل TL (بستن لوله) که تحت پوشش بیمه پایه قرار نمی گیرد و کل هزینه های بستری به عهده بیمار می باشد، چگونه است؟

 هزينه بيماران ناشي از حوادث به عهده كارفرما ميباشد و مشمول برنامه نخواهد بود . هزينه توبكتومي نيز مشمول برنامه نميباشد


در مورد پرونده هایی که 100 فرانشیز و تعرفه مورد قبول بیمه است سهم پرداختی بیمار از کل صورتحساب تنظیمی پرداخت می شود یا از قسمت مازاد

 از قسمت مازاد

آیا مراكز مجاز به ارائه تخفیف به بیماران مراجعه کننده به صورت سرپایی جهت دريافت خدمات پاراکلینیک مي باشند؟

خير  خدمات سرپايي مشمول برنامه نميباشد.

​​​​​​​​​​ متولی ارائه اسناد به بودجه دانشگاه جهت دریافت وجه وتخصیص برنامه کدام واحد می باشد (اعلام مبالغ قابل تخصیص بیمارستانها بمدیریت بودجه توسط کدام واحدست 

 كليه اسناد تخصيصي بر روي پورتال وجود دارد و بيمارستانها ميتوانند با در دست داشتن اسناد به دانشگاه براي دريافت تخصيص خود مراجعه نمايند . دانشگاه مطابق با دستورالعمل  ميتواند  10 درصد از منابع را  جابجا نمايد.  

​​​​​

تایید صورتحساب مالی بيمار به هنگام ترخیص توسط کارشناس بیمه گری و سپس پرداخت هزینه توسط بیمار ابهام دارد، با توجه به تعداد بالای بیماران ترخیصی

 اين موضوع در تفاهم نامه وزارت بهداشت با سازمان بيمه سلامت بررسي گرديده است كه به محض امضاء طرفين ابلاغ خواهد گرديد

نحوه انعقاد قرارداد با سایر مراکز به منظور اجرای زنجیره ارجاع به چه نحوی است؟

 قرارداد توسط خود بيمارستان و هماهنگي   ستاد ا جرايي دانشگاه انجام ميشود .

فرم استاندارد ارجاع بیمار چگونه است و آیا بایستی در پرونده بیمار بایگانی شود یا خیر؟

 سوال ابهام دارد . كدام ارجاع  در زنجيره ارجاع بيمارستاني يا نظام ارجاع . اگر منظور زنجيره ارجاع بيمارستاني است  بلي فرم ارجاع در پرونده بيمار مي بايست وجود داشته باشد  و درصورتي كه منظور نظام ارجاع است بايد به دستورالعمل نظام ارجاع مراجعه شود

‌با توجه به اينکه ثبت کد ملي در زمان پذيرش تا ترخيص اجباري شده است متاسفانه بعضي از مراجعين به بيمارستانها فاقد شناسنامه و کد ملي

 در هر صورت بايستي كد ملي ثبت شود .  اگر در زمان پذيرش امكان نداشته باشد در زمان بستري بايد روئيت و ثبت گردد.  و بیماران فاقد شناسنامه و کد ملی مبایست به مراجع قضایی برای تعیین هویت ارجاع داده شد و پس از تعیین هویت  دارای کد ملی خواهند بود

 بیمارانی که داروهای خارجی گران قیمت مصرف میکرده اند، در صورت بستری در بخش تا زمان تهیه داروها مصرف از داروهای موجود بیمار برای خودش بلامانع است یا خیر؟

 بلامانع ميباشد.