زبان EN AR
+
اندازه قلم
-
رنگ
دانشگاه علوم پزشکی همدان
زبان FA EN AR
  • تاریخ انتشار : 1403/02/19 - 12:44
  • تعداد بازدید : 34
  • تعداد بازدیدکنندگان خبر : 33
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

برگزاری مراسم گرامیداشت روز ماما

مراسم گرامیداشت روز ماما با حضور مسئولین ستادی، مدیران شبکه‌های بهداشت و درمان و اعضای جامعه مامایی دانشگاه در مرکز همایش‌های بین‌المللی غدیر برگزار شد.

به گزارش وب‌دا همدان، دکتر رسول سلیمی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان در آیین گرامیداشت روز ماما، با اشاره به اینکه حدود پنج درصد از جمعیت کارکنان حوزه درمان دانشگاه را معادل ۷۱۵ نفر (به جز بخش خصوصی) ماماها تشکیل می‌دهند اظهار داشت: یکی از معضلات اساسی جامعه امروز، جوانی جمعیت و کرامت مادری است که ماما در رفع این معضل نقش اساسی دارد. 
 
وی ضمن آرزوی سلامتی، بهروزی و توفیق برای جامعه مامایی استان عنوان کرد: ماما در کیفیت بارداری و زایمان مادر و نوزاد نقش برجسته‌ای دارد که با حفاظت و حراست از جایگاه مامایی می‌تواند به تقویت کیفیت این پروسه کمک کرد. 
 
دکتر فاطمه ترکمان‌اسدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز در این مراسم با اشاره به فعالیت ۳۴۲ ماما در حوزه بهداشت اظهار داشت: این جمع مؤثر، مجموعه‌ای ارزشمند و فاخر و اثرگذاری در حوزه سلامت ایجاد کرده‌اند. 
 
وی با بیان اینکه در تناسب جمعیتی دانشگاه، حضور مؤثر بانوان ماما باعث تقویت عملکرد حوزه سلامت شده است، تبیین کرد: از حضور تک تک شما در حرفه و نقش‌های مامایی قدردانی می‌کنم. 
 
معاون بهداشتی دانشگاه ادامه داد: برای افق پیشرو، برنامه‌های متعددی پیش‌بینی شده است که با حضور همه ارکان سلامت به ویژه جامعه مامایی به آن‌ها دست خواهیم یافت.‌
 
وی یادآور شد: در حال حاضر ۶۰ درصد مادران باردار، حین بارداری به مراکز  بهداشت مراجعه کرده و از مراقبت‌های مامایی بهره‌مند می‌شوند  که امید است افراد بیشتری قبل از بارداری به مراکز ما مراجعه کنند و مراقبت‌های بارداری را مبتنی بر مشاوره‌های لازم قبل و حین بارداری دریافت کند.‌
 
دکتر ترکمان‌اسدی در ادامه تأکید کرد: سال گذشته ۸ مادر باردار را از دست دادیم که در این راستا باید شاخص‌های مراقبت حین بارداری افزایش کمی و‌کیفی داشته باشد، امید است هیچ مادر بارداری به دلیل مسایل مرتبط با بارداری از دست نرود.
 
وی در ادامه افزود: حاملگی در گروه سنی ویژه، مستلزم مراقبت ویژه و بیشتر است حتی باید به صورت تیمی در بخش خصوصی و دولتی از این مراقبت‌ها بهره‌مند شوند بنابراین از ماماهای بخش خصوصی درخواست داریم در تقویت مراقبت‌های گروه ویژه، همکاری بین‌بخشی بیشتری با ما داشته باشند. 
 
معاون بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه به لطف خدا و همت همکاران حوزه بهداشت، در سال گذشته ۵۴۰ مورد انصراف از سقط داشتیم گفت: در این راستا مشاوره‌های فرزندآوری و ازدواج باید ارتقا یابد و منشور کرامت مادری هم در بخش خصوصی و هم دولتی باید مورد توجه باشد.  
 
وی با اشاره به این ضرورت که قداست و حرمت رشته مامایی با ارتقای توانمندی‌ها حفظ می‌شود و لازم است با تقویت توانمندی‌های این قشر زحمتکش با قوت و قدرت در تداوم توفیقات حوزه سلامت بکوشیم خاطرنشان کرد: از جمله پرچمداران ابربحران جمعیت و سالخوردگی ماماها هستند که لازم است در کنار مدیران عرصه سیاستگذاری و برنامه‌ریز حضور و فعالیت مؤثری داشته باشند تا در کنار هم کشور را از این بحران برهانیم.
  • گروه خبری : اخبار معاونت
  • کد خبر : 139771
کلمات کلیدی
ادمین معاونت درمان
خبرنگار

ادمین معاونت درمان

تصاویر

نشانی: 
نظرسنجی
آمار بازدید
تعداد بازدیدکنندگان امروز 198
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز 141015
تعداد کاربران بر خط 0